0

برترین پروژه های افتر افکت , پریمیر و ...

پروژه های آماده افترافکت و پریمیر و... ساخته شده توسط متخصصان از سراسر جهان.

بخش اول آموزش عکاسی با تلفن همراه : نوردهی

خانه » آموزش ها » آموزش عکاسی با موبایل » بخش اول آموزش عکاسی با تلفن همراه : نوردهی

بخش اول آموزش عکاسی با تلفن همراه : نوردهی

 

اساس ثبت عکس، تابیده شدن نور روی فیلم (دوربین های آنالوگ) و یا سنسور(دوربین های دیجیتال) هست.

نور با عبور از لنز به فیلم یا سنسور برخورد میکنه و تصویر رو ثبت میکنه. اینکه چه مقدار نور وارد دوربین بشه تحت تاثیر ۳ شاخص (۱-دیافراگم ۲-سرعت شاتر ۳-ایزو) هست که اصطلاحا بهش مثلث نوردهی میگن.

 

۱- دیافراگم

مولفه اول نوردهی یا اکسپوژر در عکاسی دیافراگمه. مقدار باز شدن دهانه لنز را اصطلاحا دیافراگم Aperture می گویند و با f نشان می دهند: f/2.8 ، f/4 ، f/5.6 و …

توجه داشته باش که با هر درجه ای که عدد دیافراگم رو کم کنی، لنز بازترمیشه و نور بیشتری به دوربین وارد میشه.

هر چه دیافراگم رو بسته تر کنی نور ورودی به دوربین هم کمتر میشه و عدد مربوط به دیافراگم بیشتر میشه. مثلا f/1.8 دریچه دیافراگم خیلی باز و در f/22 دریچه دیافراگم خیلی بسته است. . ادامه …

 

۲-سرعت شاتر

مولفه دوم نوردهی یا اکسپوژر در عکاسی سرعت شاتره. در مقابل سنسور پرده ای به نام شاتر قرار داره که با فشار دادن دکمه شاتر این پرده برای مدت زمانی بالا میره و نور به سنسور میخوره.

 

به مدت زمانی که شاتر دوربین بازه و نور به فیلم(دوربین آنالوگ) و یا سنسور (دوربین دیجیتال) میتابه، زمان نوردهی یا اصطلاحا سرعت شاتر میگن. شاتر زمان ورود نور به دوربین رو کنترل میکنه و وقتی باز هست نور به دوربین وارد میشه.

هر چه سرعت شاتر سریع تر باشه، مدت زمانی که پرده شاتر بالا هست کمتر شده، نو کمتری به سنسور میتابه و حرکات فریز میشن و هر چه سرعت آهسته تر باشه، شاتر بیشتر باز میمونه، نور بیشتری به دوربین وارد میشه و اگه در این حین سوژه حرکت داشته باشه محو و کشیده ثبت میشه.

۳-ایزو

همون طور که میدونی ISO یا ایزو به حساسیت سنسور دوربین دیجیتال به نور گفته میشه.

این اصطلاح از دوره دوربین های آنالوگ فیلمی رایج شد که فیلم های مختلف حساسیت های متفاوتی به نور داشتن که روی فیلم نوشته شده بود. مثل ۱۰۰، ۲۰۰، ۴۰۰ و … .

هر چه این عدد بیشتر میشد حساسیت فیلم به نور بیشتر بود و نور روی فیلم بیشتر اثر میذاشت.

با ورود دوربین های دیجیتال، که به جای فیلم، سنسور در اونا تعبیه شده بود، این اصطلاح به حساسیت سنسور دوربین به نور گفته شد که در تنظیمات دوربین قابل تغییر هست.

اوایل بالا بردن نویز در دوربین دیجیتال باز هم به افت کیفیت و ایجاد نویز ختم میشد. اما با پیشرفت صنعت دوربین های دیجیتال این مشکل حل شده.

یک دیدگاه دربارهٔ «بخش اول آموزش عکاسی با تلفن همراه : نوردهی»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد کاربران 18 عدد
تعداد محصولات 91 عدد
تعداد نوشته ها 1 عدد

شبکه های اجتماعی

افکتز دات آی آر مرجع تخصصی فروش اینترنتی محصولات گرافیکی در ایران است. گروه های مختلف محصولات گرافیکی مانند پروژه های آماده افترافکت و افکت های ویدیویی و ترانزیشن های ویدیویی و عکس های آماده تبلیغاتی و فونت های نوشتاری و نرم افزارهای تخصصی گرافیک. پلاگین های گرافیکی در افکتز عرضه میشوند. همواره بهترین انتخاب و بهترین خدمات، شایسته مشتریان افکتز است.

اینستاگرام ما